W celu uczynienia sportów zimowych dostępnymi dla wszystkich, coraz więcej miast decyduje się na budowę lodowiska. Dzięki temu przez cały rok na rynku dostępne są lodowiska sztuczne, które są bezpieczną alternatywą dla zamarzniętych sadzawek. Koszt utrzymania lodowiska zazwyczaj obejmuje koszt wody i energii elektrycznej. Cena sztucznego lodowiska może początkowo zniechęcić, ale korzyści płynące z tej inwestycji przekonują przedsiębiorców.
Dlaczego inwestycja w sztuczne lodowisko się opłaca?
Przy stosunkowo łagodnej zimie jeżdżenie na łyżwach po cienkiej tafli jeziora może być niebezpieczne. Na szczęście coraz popularniejsze są sztuczne lodowiska stawiane na placach lub w parkach, pozwalające bezpiecznie szaleć na łyżwach pod gołym niebem. Poza stabilną powierzchnią sztuczne lodowiska mają jeszcze jedną przewagę nad zamarzniętym jeziorem – tafla jest idealnie gładka, a więc nie grozi nam obsunięcie się łyżwy na nierówności lodu. Do tego zawsze są pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo użytkowników, co jest szczególnie istotne dla rodziców. Sztuczne lodowiska najczęściej są stawiane w łatwo dostępnych miejscach.
Sztuczne lodowisko – jak powstaje?
Sztuczne lodowiska działają dzięki specjalnej instalacji umieszczonej pod płytą. Są chłodzone przy pomocy chillera i glikolu. Ten ostatni działa jak chłodziwo. Jest to roztwór alkoholowy, dzięki czemu zachowuje swoją płynną formę pomimo niskiej temperatury. Sztuczne lodowisko wymaga stabilności termicznej. Wpływa to na łatwość korzystania z obiektu. Dlatego każde lodowisko ma co najmniej pięć centymetrów lodu. Wylewa się go w rzędach wody. Cały proces trwa kilka dni.
Sztuczne lodowisko – cena
Cena zakupu sztucznego lodowiska uzależniona jest od jego wielkości. Jeśli nie masz pewności co do zakupu lodowiska, zawsze możesz je najpierw wynająć – to dobry początek. Taką usługę oferują firmy takie jak https://www.ras-lodowiska.pl/. Koszt wynajmu zależy od regionu, a także od okresu na jaki zdecydujesz się wynająć ten obiekt.